Back

ⓘ Kolonel




                                               

Chauchat

Chauchat on Prantsusmaa kergekuulipilduja. See oli esimeses maailmasõjas Prantsuse armee standardne kergekuulipilduja või "automaatvintpüss". Selle ametlik indeks oli Fusil Mitrailleur Modele 1915 CSRG. Alates 1916. aasta juunist hakati seda Prantsuse jalaväeüksuste teenistusse tooma ning sõdurite seas sai see tuntuks nime FM Chauchat järgi, kuna selle konstruktsiooni eestvedaja oli kolonel Louis Chauchat. Padrunile 8×50 mm R Lebel ehitatud Chauchat oli aastatel 1917–1918 laialdaselt kasutuses ka Ameerika Ekspeditsioonijõududes. Detsembrist 1915 novembrini 1918 toodeti kokku 262 000 Chauch ...

                                               

Abu Ghraibi vangla

Abū Ghuraybi vangla oli Iraagis Abū Ghuraybi linnas, 32 kilomeetrit Bagdadist läänes, asuv vanglakompleks. See avati 1950. aastatel ja vangla toimis maksimaalse turvalisusega vanglana. Alates 1980. aastatest kasutas vanglat poliitvangide hoidmiseks Saddām Ḩusayn ja hiljem Ameerika Ühendriigid. Abū Ghuraybi vangla suleti 2014. aastal. Abū Ghurayb pälvis rahvusvahelise tähelepanu 2003. aastal pärast Iraagi sissetungi, kui tulid päevavalgele seal USA sõdurite läbiviidud piinamised ja tapmised. Ka Iisraeli ülekuulajad viibisid Iraagis koos USA sõduritega, sest nad rääkisid araabia keelt. 2006. ...

Kolonel
                                     

ⓘ Kolonel

Kolonel on sõjaväeline auaste paljudes riikides, sealhulgas Eesti kaitseväes.

Kolonel vastab slaavi maades sealhulgas Venemaal polkovnikule ning Saksamaal, Šveitsis ja Norras ooberstile.

                                     

1. Eesti

Eesti kaitseväes on kolonel kõige kõrgem vanemohvitseri auaste, mis on madalam brigaadikindralist ja kõrgem kolonelleitnandist. Enne brigaadikindrali auastme kehtestamist oli see madalam kindralmajorist. Mereväes vastab sellele mereväekapteni auaste.

Alates 1. jaanuarist 2010 on Eesti Politseis kasutusel politseikoloneli auaste, mis on madalam politseikindralinspektorist ja kõrgem politseikolonelleitnandist.

                                     
  • Kolonel Tom Parker pärisnimega Thomas Andrew Parker, sünninimega Andreas Cornelius van Kuijk 26. juuni 1909 Breda, Holland 21. jaanuar 1997 Las
  • Kolonel on Michael Curtize poolt Ungaris 1917. aastal loodud tummfilm. Géza Boross Janka Csatay Sándor Góth Árpád id. Latabár Cläre Lotto Bela Lugosi
  • ülem oli kolonel Aleksander Pulk. kolonel Aleksander Pulk kolonel Artur Saueselg 31.01.1939 pärast seda Narva Sõjaväeringkonna ülem kolonel Emil Kursk
  • Rahandusosakond. kolonel Jakob Vende 1925 1926 kolonel Jaan Maide, Kaitseliidu staabiülema kohustetäitja 1926, ülem 1927 1940 kolonel August Balder, 1940
  • juhtimisel 2. polk Tartu, kolonel Johan Unti juhtimisel 3. polk Võru, kolonel Eduard - Alfred Kubbo juhtimisel 4. polk Narva, kolonel Aleksander Seimani juhtimisel
  • kolonel Paul - Villiam Triik. kolonel Paul Villiam Triik 1. aprill 1934 kolonel Emil Aleksander Kursk 1. juuni 1936 31. jaanuar 1939 kolonel Artur
  • novembrist 1939 kolonel Artur Normak Ratsaväe Inspektuur: kolonel Eduard Ahman Sõjaväe esindajad välisriikides Saksamaal ja Ungaris: kolonel Ludvig Jakobsen
  • . kolonel Vahur Karus 01.08.2015 03.08.2018 kolonel Veiko - Vello Palm 01.08.2012 31.07.2015 kolonel Aron Kalmus 03.10.2010 31.07.2012 kolonel Urmas
  • Valgamaal. Ringkonna staap asus Valgas Maleva tänav 5a, esimene ülem oli kolonel Friedrich - Karl Pinka. Valga Kaitseringkonna Staap moodustati 1. veebruaril
  • Aleksander Pulk, 1. Diviisi ülem, 1. september 1936 8. november 1939, kolonel Paul Triik, 1. Diviisi ülem, 8. november 1939 1940, Jaan Rink, 1. Diviisi
  • asus Harjumaal. kolonel Oskar Raudvere 1930, Harju Kaitseväeringkonna ülem kolonel Juhan Järver 1938, Harju Sõjaväeringkonna ülem kolonel Jaan Junkur 1938 1940