Back

ⓘ Kuninglik Teaduste Akadeemia




Kuninglik Teaduste Akadeemia
                                     

ⓘ Kuninglik Teaduste Akadeemia

Kuninglik Teaduste Akadeemia, ka Rootsi KTA on üks Rootsi kuninglikest akadeemiatest. Akadeemia põhiülesanne on teaduse arendamine ja selle mõju tugevdamine ühiskonnas.

                                     

1. Asutamine

Kuninglik Teaduste Akadeemia asutati 1739. aastal Londoni Kuningliku Seltsi ja Prantsuse kuningliku teaduste akadeemia eeskujul. Asutajaks oli kuueliikmeline teaduseedendajate grupp, teiste seas ka loodusteadlane Carl von Linné. Kohe asuti valima ka uusi liikmeid, aasta lõpuks oli akadeemial juba 38 liiget, järgmise aasta jooksul lisandus veel 21 teadlast. Linné kõrval oli neist tuntuim Anders Celsius, kes võttis kasutusele elavhõbetermomeetri 100-kraadise skaala.

Esimesed 16 välisliiget valiti aastal 1747, neist tuntuimad olid Šveitsi anatoom Albrecht von Haller ja prantsuse matemaatik Alexis Claude Clairaut.

Kui Kuninglik Teaduste Akadeemia 18. sajandi esimesel poolel asutati, oli selle eesmärk edendada praktilisi, ökonoomseid ja kasulikke teadmisi. Seetõttu loobuti akadeemia asutatud teadusajakirjas Vetenskapsakademiens Handlingar toonasest akadeemilisest traditsioonist avaldada teaduskirjutisi ladina keeles näiteks Kuninglik Teaduste Selts Uppsalas pidas sellest tavast kinni ning artikleid hakati algusest peale avaldama rootsi keeles, et ajakirja sisu oleks kättesaadav laiemale lugejaskonnale.

Kuninglik Teaduste Akadeemia on Euroopa akadeemiate ühenduse, ALLEA liige.

                                     

2. Akadeemia president

Carl von Linné oli akadeemia esimene president esimestel presidendivalimistel toimus valik loosi teel mitme kandidaadi vahel.

Alates 2018. aastast on akadeemia president Dan Larhammar, Uppsala Ülikooli molekulaarse rakubioloogia professor.

Eelmisel perioodil, 2015–2018, juhtis akadeemiat keemik Christina Moberg, Kuningliku Tehnikainstituudi professor.

                                     

3. Liikmeskond

Akadeemial on 2013. aasta seisuga 615 liiget, sealhulgas 440 Rootsi liiget ja 175 välisliiget. Alates 1739. aastast kuni 2010. aasta lõpuni on akadeemiasse valitud kokku umbes 2870 liiget, sealhulgas välisliikmeid umbes 1230.

Aastal 1762 kehtestati Rootsi liikmete piirarvuks 100. Välisliikmete valimiseks sätestati piirang alles aastal 1798 75 kohta. Piirmäärad võrdsustati aastal 1904 – nii sise- kui ka välisliikmetele 100 kohta. Järgmine muudatus tehti 1938. aastal – toodi sisse vanusetsensus – kuni 70-aastaste Rootsi liikmete piirarv tõsteti 130-ni.

Praegu kehtivad järgmised piirangud:

  • välisliikmete piirmäär sõltumata vanusest on 175.
  • kuni 65-aastaste Rootsi liikmete piirmäär on 175;
                                     

4. Struktuur

Akadeemia liikmeskond on jaotatud kümnesse teadusklassi:

  • sotsiaalteadused
  • matemaatika
  • meditsiiniteadused
  • füüsika
  • inseneriteadused
  • geoteadused
  • astronoomia ja kosmoseteadus
  • humanitaarteadused ja teaduse edendamine
  • bioteadused
  • keemia
                                     

5. Väljaantavad autasud

Akadeemia annab välja autasusid ja medaleid, sealhulgas rahvusvahelisi, näiteks:

  • Nobeli keemiaauhind alates 1901
  • Oskar Kleini medal alates 1988
  • Nobeli füüsikaauhind alates 1901
  • Rolf Schocki auhind loogika ja filosoofia valdkonnas alates 1993
  • Rolf Schocki auhind matemaatika valdkonnas alates 1993
  • Gregori Aminoffi auhind kristallograafias alates 1979
  • Rootsi Panga auhind majandusteaduses Alfred Nobeli mälestuseks alates 1969
  • Crafoordi auhind alates 1982
                                     

6. Eestiga seotud akadeemialiikmed

  • 1985 – Olavi Granö, hilisem Tartu Ülikooli audoktor
  • 1984 – Jaak Peetre
  • 1987 – Ivar Ugi
  • 1897 – Johan Oskar Backlund, rootsi päritolu Venemaa ja Rootsi astronoom, töötas aastail 1876–1879 Tartu observatooriumis observaatorina ja Tartu Ülikoolis matemaatikalektorina
  • 1816 – Adam Johann von Krusenstern
  • 1989 – Juri Lotman
  • 1986 – Indrek Martinson
  • 2000 – Svante Pääbo
  • 2004 – Göran Hoppe, rootsi kultuurigeograaf, Eesti Geograafia Seltsi auliige
  • 1909 – Wilhelm Ostwald, Tartu Ülikooli õppejõud 1877–1881, hilisem Nobeli auhinna laureaat
  • 2007 – Risto Näätänen, soome psühholoog ja neuroteadlane, Tartu Ülikooli audoktor
  • 1988 – Charles Gabriel Kurland, USA-Rootsi biokeemik ja molekulaarbioloog, hilisem Eesti TA välisliige
  • 1983 – Viktor Mutt
  • 1989 – Richard Villems
  • 1969 – Sten Karling
  • 1991 – Endel Tulving
  • 1982 – Roland Gorbatschev, eesti päritolu Rootsi geoloog
  • 2010 – Peter Somfai, rootsi keemik, Tartu Ülikooli teadur alates 2007
  • 2011 – Marie-José Gaillard-Lemdahl, Šveitsi päritolu Rootsi paleoökoloog, hilisem Tallinna Ülikooli audoktor
  • 1990 – Janne Carlsson, rootsi mehaanikateadlane, hilisem Tallinna Tehnikaülikooli audoktor
  • 1833 – Friedrich Georg Wilhelm von Struve
  • 1979 – Carl-Olof Jacobson, hilisem Eesti TA välisliige
  • 1947 – Helge Götrik Backlund, Tartus sündinud 1878 Rootsi ja Venemaa geoloog
  • 1986 – Sven Olving
  • 1914 – Wilhelm Ramsay, Helsingi Ülikooli geoloogiaprofessor, kelle töödel on põhjapanev tähtsus Eesti kvaternaarigeoloogia, arheoloogia ja geograafia uurimise seisukohalt
  • 1850 – Karl Ernst von Baer


                                     

7.1. Akadeemia liikmeid 18. sajandist Rootsi liikmeid

  • Adam Afzelius, rootsi botaanik
  • Emanuel Swedenborg, rootsi loodusuurija, filosoof, teoloog, kristlik müstik ja teosoof
  • Anders Anton von Stiernman, rootsi ajaloouurija, arhivaar ja genealoog
  • Axel Fredrik Cronstedt, rootsi mineraloog ja keemik, nikli avastaja
  • Samuel Klingenstierna, rootsi matemaatik ja füüsik
  • Carl von Linné, rootsi loodusteadlane ja arst, akadeemia asutajaliige
  • Pehr Wilhelm Wargentin, rootsi astronoom ja statistikateadlane
  • Carl Wilhelm Scheele, rootsi keemik ja apteeker, hapniku avastaja
  • Torbern Bergman, rootsi keemik ja mineraloog
  • Olof Peter Swartz, rootsi botaanik
  • Christopher Polhem, rootsi leiutaja ja tööstur
  • Anders Celsius, rootsi astronoom ja füüsik
  • Abraham Niclas Edelcrantz, rootsi luuletaja, loodusteadlane, leiutaja ja poliitik
                                     

7.2. Akadeemia liikmeid 18. sajandist Välisliikmeid

  • Leonhard Euler, Šveitsi matemaatik ja füüsik
  • Mihhail Lomonossov, vene loodusteadlane ja entsüklopedist
  • Alexis Claude Clairaut, prantsuse matemaatik, mehaanik ja astronoom
  • Antoine Laurent de Jussieu, prantsuse botaanik
  • Dimitri Aleksejevitš Golitsõn, vene diplomaat, keemik, mineraloog ja vulkanoloog
  • August Ludwig von Schlözer, saksa ajaloolane ja publitsist
  • Benjamin Rush, ameerika arst, kirjanik, humanitaarteadlane ja USA rajajaid Founding Father of the United States
  • Grigori Kirillovitš Razumovski, vene mineraloog ja geoloog
  • Johann Albrecht Euler, Šveitsi-Vene astronoom ja matemaatik
  • Aleksander Borissovitš Kurakin, Vene diplomaat
  • Jean Baptiste Joseph Delambre, prantsuse astronoom
  • Jekaterina Romanovna Daškova, vene kirjanik ja ühiskonnategelane; Venemaa Akadeemia rajajaid
  • Albrecht von Haller, Šveitsi anatoom, füsioloog ja loodusuurija
  • Andrei Andrejevitš Nartov, Vene riigitegelane, tõlkija ja geoloog


                                     

8.1. Akadeemia liikmeid 19. sajandist Rootsi liikmeid

  • Johan Afzelius, rootsi keemik
  • Anders Jonas Ångström, rootsi füüsik ja astronoom
  • Sven Lovén, rootsi zooloog, Läänemere fauna uurija
  • Gustaf Lindström, rootsi paleontoloog
  • Gustaf de Laval, rootsi leiutaja, insener ja tööstur
  • Gösta Mittag-Leffler, rootsi matemaatik
  • Hugo Gyldén, soomerootsi astronoom
  • Alfred Nobel, rootsi keemik ja tööstur
  • Carl Axel Arrhenius, rootsi keemik, ütriumi avastaja
  • Gustaf Retzius, rootsi anatoom ja füsioloog, korduvalt esitatud Nobeli auhinna kandidaadiks
  • Carl V. L. Charlier, rootsi astronoom, stellaardünaamika rajajaid
  • Carl Gustaf Mosander, rootsi keemik, lantaani avastaja
  • Elias Magnus Fries, rootsi botaanik ja mükoloog
  • Jöns Jakob Berzelius, rootsi keemik ja mineraloog
  • Anders Lindstedt, rootsi astronoom, matemaatik ja statistikateadlane
  • Pehr von Afzelius, rootsi arstiteadlane ja arst
  • John Ericsson, rootsi-USA leiutaja ja insener, täiustas laeva sõukruvi
  • Oscar Montelius, rootsi arheoloog
  • Alfred Gabriel Nathorst, rootsi polaaruurija, geoloog ja paleobotaanik
  • François Magendie, prantsuse anatoom, arst ja füsioloog
  • Hans Hildebrand, rootsi arheoloog
  • Gustaf Erik Pasch, rootsi keemik ja leiutaja
  • Adolf Erik Nordenskiöld, soomerootsi geoloog, mineraloog ja polaaruurija
  • kroonprints Karl Johan Jean Baptiste Bernadotte, Prantsuse marssal, valiti Rootsi troonipärijaks 1810 ja akadeemia liikmeks 1810, hilisem Rootsi kuningas
  • Johan August Arfwedson, rootsi keemik, liitiumi avastaja
  • Hugo Hildebrandsson, rootsi meteoroloog
  • Per Teodor Cleve, rootsi keemik ja mineraloog, tuuliumi avastaja
                                     

8.2. Akadeemia liikmeid 19. sajandist Välisliikmeid

  • Alexander Emanuel Agassiz, Šveitsi-USA geoloog, ihtüoloog ja mäeinsener
  • Pierre Simon de Laplace, prantsuse astronoom, matemaatik ja füüsik
  • Samuel Finlay Breese Morse, ameerika leiutaja ja maalikunstnik
  • Alphonse de Candolle, Šveitsi botaanik
  • Ludwig Boltzmann, Austria füüsik, üks molekulaarkineetilise teooria rajajaid
  • Louis Joseph Gay-Lussac, prantsuse keemik ja füüsik
  • Lord Kelvin, iiri päritolu Briti füüsik, matemaatik ja insener
  • Friedrich Wilhelm Bessel, saksa matemaatik ja astronoom
  • Alexander von Humboldt, saksa loodusteadlane, füüsilise geograafia rajaja
  • Anatoli Nikolajevitš Demidov, vene metsenaat, kunsti ja teaduse edendaja, teadusekspeditsiooni korraldaja ja rahastaja
  • Eduard Suess, Austria geoloog
  • Thomas Alva Edison, ameerika leidur
  • John Herschel, Briti astronoom ja füüsik
  • Charles Darwin, Briti loodusuurija
  • Otto Wilhelm von Struve, vene astronoom
  • Richard Owen, Briti bioloog, võrdlevanatoom ja paleontoloog
  • Thomas Henry Huxley, Briti loodusteadlane
  • Siméon Denis Poisson, prantsuse matemaatik ja füüsik
  • Carl Friedrich Gauss, saksa matemaatik, astronoom ja füüsik
  • Franz Joseph Gall, saksa anatoom ja füsioloog, neuropsühholoogia rajajaid
  • René Just Haüy, prantsuse mineraloog ja üks kristallograafia rajajaid
  • August Weismann, saksa evolutsioonibioloog
  • Ernst Haeckel, saksa loodusuurija ja filosoof
  • Augustin Louis Cauchy, prantsuse matemaatik
  • Dominique François Jean Arago, prantsuse füüsik ja astronoom
  • Hans Christian Orsted, taani füüsik ja keemik
  • Wilhelm Röntgen, saksa füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • Thomas Telford, Briti ehitusinsener ja sillaehitaja
  • Louis Pasteur, prantsuse keemik ja üks mikrobioloogia rajajaid
  • Pafnuti Lvovitš Tšebõšov, vene matemaatik ja mehaanik
  • William Henry Flower, Briti võrdlevanatoom, zooloog ja antropoloog
  • Vassili Mihhailovitš Severgin, vene keemik ja mineraloog
  • Christiaan Hendrik Persoon, Prantsuse arst, mükoloog ja botaanik
  • Joseph Louis Lagrange, itaalia päritolu Prantsuse matemaatik, astronoom ja mehaanik
  • Marc Isambard Brunel, prantsuse päritolu Briti insener ja tunneliehitaja
  • Michael Faraday, Briti füüsik ja keemik
  • Frederick William Herschel, saksa päritolu Briti astronoom ja teleskoobivalmistaja
  • Louis Agassiz, Šveitsi paleontoloog, glatsioloog ja geoloog
  • Carl Gustav Jacob Jacobi, saksa mehaanik ja matemaatik
  • André-Marie Ampère, prantsuse füüsik ja matemaatik
  • Robert Koch, saksa mikrobioloog


                                     

9.1. Akadeemia liikmeid 20. sajandi esimesest poolest Rootsi liikmeid

  • Ivar Afzelius, rootsi õigusteadlane ja poliitik
  • Arne Tiselius, rootsi biokeemik, Nobeli auhinna laureaat
  • Erik Stensiö, rootsi paleontoloog
  • Theodor Svedberg, rootsi keemik, Nobeli auhinna laureaat
  • Svante Arrhenius, rootsi füüsik ja keemik, Nobeli auhinna laureaat
  • Manne Siegbahn, rootsi füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • Bertil Ohlin, rootsi majandusteadlane, Nobeli auhinna laureaat
  • Gerard De Geer, rootsi geoloog ja geograaf
  • Ragnar Granit, soomerootsi füsioloog, Nobeli auhinna laureaat
  • Hannes Alfvén, rootsi füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • Ulf von Euler, rootsi füsioloog ja farmakoloog, Nobeli auhinna laureaat
  • Hans von Euler-Chelpin, Saksa päritolu Rootsi biokeemik, Nobeli auhinna laureaat
  • Nathan Söderblom, rootsi teoloog, peapiiskop, Nobeli auhinna laureaat
  • Ivar Fredholm, rootsi matemaatik
  • Hugo Theorel, rootsi biokeemik, Nobeli auhinna laureaat
  • Gunnar Myrdal, rootsi majandusteadlane, Nobeli auhinna laureaat
  • Tor Bergeron, rootsi meteoroloog, dünaamilise klimatoloogia rajajaid
  • Hakan Sterky, rootsi sidetehnikateadlane ja insener
  • Sven Hedin, rootsi maadeuurija ja geograaf, Sise-Aasia uurija
  • Allvar Gullstrand, rootsi silmaarst ja leiutaja, Nobeli auhinna laureaat
  • Jon Sigurd Curman, rootsi arhitektuuriajaloolane ja kirikute restauraator
  • Gustaf Ising, rootsi füüsik ja geofüüsik, paleomagnetismi rajajaid
  • Harald Cramer, rootsi statistikateadlane
  • John Runnström, rootsi zooloog ja tsütoloog
  • Oskar Benjamin Klein, rootsi füüsik
  • Otto Nordenskjöld, rootsi polaaruurija, geoloog ja geograaf
  • Gustaf Dalén, rootsi ehitusinsener, leiutaja ja ärijuht, Nobeli auhinna laureaat
                                     

9.2. Akadeemia liikmeid 20. sajandi esimesest poolest Välisliikmeid

  • Niels Bohr, taani füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • Louis de Broglie, prantsuse füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • Luigi Cremona, itaalia matemaatik
  • Ernest Rutherford, Uus-Meremaa päritolu Briti füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • Konstantin Konstantinovitš, Venemaa riigitegelane, Keiserliku Teaduste Akadeemia president 1899,
  • Artturi Ilmari Virtanen, soome biokeemik, Nobeli auhinna laureaat
  • Marie Curie, Poola-Prantsuse füüsik ja keemik, Nobeli auhinna laureaat
  • Arthur Stanley Eddington, Briti astrofüüsik
  • Paul Ehrlich, saksa arst, immunoloog, bakterioloog ja keemik
  • Dmitrij Mendelejev, vene keemik
  • Eino Kaila, soome filosoof ja psühholoog
  • Karl Fritiof Sundman, soome matemaatik
  • Albert Einstein, USA füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • Lise Meitner, Austria füüsik ja radiokeemik
  • Otto Hahn, saksa keemik, Nobeli auhinna laureaat
  • Karl Hermann Struve, vene astronoom
  • Carl-Gustaf Rossby, Rootsi-USA meteoroloog
  • Hermann Weyl, saksa matemaatik, füüsik ja filosoof
  • Arthur Holmes, Briti geoloog
  • Benedetto Croce, itaalia filosoof ja poliitik
  • George Darwin, Briti astronoom ja matemaatik
  • Pentti Eskola, soome geoloog
  • Jan Hendrik Oort, hollandi astronoom
  • Hendrik Antoon Lorentz, hollandi füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • Hugo de Vries, hollandi botaanik ja geneetik
  • Harlow Shapley, ameerika astronoom
  • Henri Poincaré, prantsuse matemaatik, mehaanik, füüsik, astronoom ja filosoof
  • Max von Laue, saksa füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • Max Planck, saksa füüsik, Nobeli auhinna laureaat
                                     

10.1. Akadeemia liikmeid 20. sajandi teisest poolest Rootsi liikmeid

  • Sune Bergström, rootsi keemik ja biokeemik, Nobeli auhinna laureaat
  • Arne Lennart Ardeberg, rootsi astronoom
  • Erik Lönnroth, rootsi ajaloolane
  • Arvid Carlsson, rootsi farmakoloog, Nobeli auhinna laureaat
  • Bert R. J. Bolin, rootsi meteoroloog
  • Kai Siegbahn, rootsi füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • George Klein, Ungari päritolu Rootsi rakubioloog ja vähiuurija
  • Åke Gustafsson, rootsi botaanik
  • Tore Frängsmyr, rootsi teadusajaloolane
  • Sten Grillner, rootsi füsioloog
  • Nils Herlitz, Rootsi jurist ja poliitik
  • Lennart A.E. Carleson, rootsi matemaatik, Abeli auhinna laureaat
  • Torbjörn Caspersson, rootsi rakubioloog ja geneetik, Balzani auhinna laureaat
  • Ulf Lagerkvist, rootsi biokeemik ja teaduskirjanik
  • Jan-Åke Gustafsson, rootsi molekulaarbioloog ja biokeemik
  • Göran Malmqvist, rootsi sinoloog
  • Bengt Nordén, rootsi keemik
  • Bengt Samuelsson, rootsi biokeemik, Nobeli auhinna laureaat
  • Gunnar Svärdson, rootsi ihtüoloog ja geneetik
  • Peter A. Reichard, Austria ja Rootsi biokeemik
  • Lennart Philipson, rootsi mikrobioloog ja molekulaarbioloog
  • Lars Gyllensten, rootsi kirjanik ja arstiteadlane
  • Anders Björklund, rootsi histoloog
  • Per Åke Öberg, rootsi biomeditsiinitehnikateadkane
  • Anders Wedberg, rootsi filosoof
  • Tomas Hökfelt, rootsi arstiteadlane
  • Lars-Göran Nilsson, rootsi psühholoog
  • Rolf Luft, rootsi arstiteadlane
  • Lars Hörmander, rootsi matemaatik, Fieldsi medali laureaat
  • Jan Waldenström, rootsi arstiteadlane
                                     

10.2. Akadeemia liikmeid 20. sajandi teisest poolest Välisliikmeid

  • Lev Artsimovich, Vene füüsik
  • Henri Cartan, prantsuse matemaatik
  • Frank Macfarlane Burnet, Austraalia keemik, Nobeli auhinna laureaat
  • Jean-Pierre Changeux, prantsuse neuroteadlane
  • Aage Niels Bohr, taani füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • Willi Dansgaard, taani paleoklimatoloog
  • Subramanyan Chandrasekhar, India päritolu USA astrofüüsik ja füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • Per Oskar Andersen, norra neuropsühholoog ja aju-uurija
  • William Astbury, Briti füüsik ja molekulaarbioloog
  • Bruce N. Ames, ameerika biokeemik ja molekulaarbioloog
  • Jean-François Battail, prantsuse keeleteadlane
  • Edgar Adrian, Briti elektrofüsioloog, Nobeli auhinna laureaat
  • Vladimir Vladimirovitš Beloussov, vene geoloog, laamtektoonika mõjukamaid eitajaid
  • Max Born, Saksa matemaatik ja füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • Harald Bohr, taani matemaatik
  • Jens Clausen, taani päritolu USA botaanik, geneetik ja ökoloog
  • Bertram N. Brock House, Kanada füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • A. David Buckingham, Austraalia päritolu Briti keemik
  • Georg Borgström, rootsi päritolu USA taimefüsioloog ja toiduspetsialist
  • Britton Chance, ameerika biofüüsik ja biokeemik
  • Lars Valerian Ahlfors, soomerootsi päritolu Soome-USA matemaatik
  • Paul Jozef Crutzen, hollandi atmosfäärikeemik, Nobeli auhinna laureaat
  • Viktor Hambardzumjan, armeenia astrofüüsik
  • Hans Frauenfelder, Šveitsi päritolu USA füüsik ja biofüüsik
  • Alan Hodgkin, Briti neurofüsioloog ja biofüüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • Ernest Lawrence, ameerika füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • Odd Hassel, norra keemik, Nobeli auhinna laureaat
  • Ernst H. Gombrich, Austria päritolu Briti kunstiajaloolane, raamatu "Kunsti lugu" autor
  • Pjotr Kapitsa, vene füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • Paul Greengard, ameerika neurobioloog, Nobeli auhinna laureaat
  • Israel Moissejevitš Gelfand, Vene-USA matemaatik
  • Roald Hoffmann, USA keemik, Nobeli auhinna laureaat
  • Theodosius Dobzhansky, USA geneetik ja evolutsioonibioloog
  • Ragnar Frisch, norra majandusteadlane, Nobeli auhinna laureaat
  • Karl von Frisch, Austria zooloog ja etoloog, Nobeli auhinna laureaat
  • Katherine Esau, Saksa-USA botaanik
  • Boris Kadomtsev, vene füüsik
  • John L. Heilbron, ameerika teadusajaloolane
  • Jacques Friedel, prantsuse füüsik
  • Vitali Iossifovitš Goldanski, vene tuumafüüsik
  • Derek Denton, Austraalia teadvuseteadlane
  • Dagfinn Follesdal, norra filosoof
  • Simon Kuznets, USA majandusteadlane, Nobeli auhinna laureaat
  • Else Marie Friis, taani paleontoloog
  • Gerhard Herzberg, Kanada füüsik ja keemik, Nobeli auhinna laureaat
  • Nikolai Markovitš Emanuel, vene füüsik
  • Olaf Holtedahl, norra geoloog ja paleontoloog
  • Ludwig D. Faddeev Ludvig Dmitrijevitš Fadejev, vene füüsik ja matemaatik
  • Harry B. Gray, ameerika keemik
  • Partha Dasgupta, India päritolu Briti majandusteadlane
  • Corneille Heymans, Belgia füsioloog, Nobeli auhinna laureaat
  • Pierre Grimal, prantsuse ajaloolane, antiigiteadlane ja latinist
  • Tom Fenchel, taani mereökoloog
  • Derek J. de Solla Price, USA-Briti teadusajaloolane
  • Jerzy Neyman, poola päritolu USA matemaatik
  • Stig Stenholm, Soome füüsik
  • Robert K. Merton, ameerika sotsioloog
  • Francis O. Schmitt, ameerika neurobioloog
  • Oleksi Sitenko, ukraina füüsik
  • Michael Roberts, Briti ajaloolane
  • Atle Selberg, norra-USA matemaatik
  • Olli Lounasmaa, soome füüsik
  • Ghillean Prance, Briti botaanik ja ökoloog
  • James J. McCarthy, ameerika okeanograaf
  • John Nye, Briti geofüüsik
  • Louis Massignon, prantsuse islamoloog
  • Martin Rees, Briti astrofüüsik ja kosmoloog
  • Roald Sagdeev Roald Zinnurovitš Sagdejev, Vene-USA füüsik
  • Howard T. Odum, ameerika ökoloog
  • Francis Sejersted, norra ajaloolane
  • Otto Struve, vene päritolu USA astronoom
  • Konrad Lorenz, Austria zooloog, etoloog ja ornitoloog, Nobeli auhinna laureaat
  • Peter H. Raven, ameerika botaanik ja keskkonnakaitsja
  • G. Ledyard Stebbins, ameerika botaanik, geneetik ja evolutsioonibioloog
  • William René Shea, Kanada teadusajaloolane ja teadusfilosoof
  • Willard Frank Libby, ameerika keemik, Nobeli auhinna laureaat
  • Juri Linnik, vene matemaatik
  • Glenn T. Seaborg, ameerika keemik ja tuumakeemia rajajaid, Nobeli auhinna laureaat
  • Abdus Salam, Pakistani füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • Klaus J. Müller, saksa paleontoloog
  • Arne Noe-Nygaard, taani geoloog
  • Jacques Monod, prantsuse biokeemik ja mikrobioloog, Nobeli auhinna laureaat
  • Gene Likens, ameerika ökoloog, happesademete uurija
  • Mary Leakey, Briti paleoantropoloog
  • Rolf Nevanlinna, soome matemaatik
  • Gottfried Schatz, Šveitsi-Austria biokeemik
  • Wolfgang Pauli, Austria füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • Paul Malliavin, prantsuse matemaatik
  • Bernard Lovell, Briti füüsik ja astronoom, raadioastronoomia teerajaja
  • Shinichirō Tomonaga, jaapani füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • David M. Wilson, Briti arheoloog ja kunstiajaloolane
  • Tuzo Wilson, Kanada geofüüsik ja geoloog
  • Aleksander Pavlovitš Vinogradov, vene geokeemik
  • Georg Henrik von Wright, Soome filosoof
  • John H. Van Vleck, USA füüsik, Nobeli auhinna laureaat
  • Carl Woese, ameerika mikrobioloog
  • Sigurdur Þórarinsson, islandi geoloog, vulkanoloog ja glatsioloog
  • Torsten Nils Wiesel rootsi ja USA neurobioloog ja neurofüsioloog, Nobeli auhinna laureaat
  • James Van Allen, ameerika kosmoseteadlane
  • Geoffrey Ingram Taylor, Briti füüsik, matemaatik ja hüdromehaanikateadlane
  • Nikolai Vorontsov, vene zooloog, ökoloog ja geneetik
                                     

11.1. Akadeemia liikmeid 21. sajandi algusest Rootsi liikmeid

  • Anders Lindroth, rootsi geograaf
  • Marcus Aldén, rootsi insener-füüsik
  • Johan Kleman, rootsi geomorfoloog
  • Svante Pääbo, rootsi-Saksa paleogeneetik
  • Klas Kärre, Rootsi immunoloog
  • Jan Backman, rootsi meregeoloog ja paleokeanograaf
  • Ylva Engström, rootsi molekulaarbioloog
  • Roland S. Johansson, rootsi füsioloog
  • Johan Åqvist, rootsi biokeemik
  • Lars Nyberg, rootsi neurobioloog
  • Claes-Göran Granqvist, rootsi füüsik ja nanotehnoloog
  • Torsten Åkesson, rootsi osakestefüüsik
  • Vladimir Mazya Vladimir Gilelevitš Mazja, Vene-Rootsi matemaatik
  • Anders Hallberg, rootsi farmakoloog
  • Bengt Kasemo, rootsi füüsik ja nanotehnoloog
  • Kerstin Lidén, rootsi arheoloog, kelle teadustöö keskendub laboratoorsele analüüsile
  • Bill S. Hansson, rootsi neuroetoloog ja ökoloog
  • Hans Jörnvall, rootsi biokeemik
  • Bertil Holmlund, rootsi kirjanik ja majandusteadlane
  • Lars Hultman, rootsi füüsik
  • Thomas Laurell, rootsi biotehnoloog
  • Li Bennich-Björkman, rootsi politoloog
  • Peter Brzezinski, rootsi keemik
  • Danica Kragic, horvaadi päritolu Rootsi infotehnoloog
  • Thomas Nyström, rootsi molekulaarbioloog ja meremikrobioloog
  • Jan Holmgren, rootsi arst, mikrobioloog ja immunoloog
  • Göran T. Östlin, rootsi astrofüüsik
  • Wlodek Rabinowicz, poola päritolu Rootsi filosoof
  • Lars Bäckman, rootsi psühholoog ja mäluteadlane
  • Sara Snogerup Linse, rootsi keemik
  • Stefan Bengtson, rootsi paleozooloog
  • Stefan Svallfors, rootsi sotsioloog
  • Sven Widmalm, rootsi teadus- ja ideedeajaloolane
  • Ingemar Renberg, rootsi limnoloog ja paleolimnoloog
  • Stefan Thor, rootsi molekulaarbioloog ja neurobioloog
  • Thomas Perlmann, rootsi molekulaarbioloog
  • Peter Pagin, rootsi filosoof
  • Catharina Larsson, rootsi arstiteadlane
  • Dag Westerståhl, rootsi filosoof ja loogik
  • Siv Andersson, rootsi molekulaarbioloog
  • Dan-Eric Nilsson, rootsi zooloog ja evolutsioonibioloog
  • Johan Rockström, rootsi keskkonnateadlane
  • Lars Larsson, rootsi arheoloog
  • Arne Jarrick, rootsi ajaloolane
  • Peter Gärdenfors, rootsi kognitiivteadlane ja filosoof
  • Hans Ellegren, rootsi evolutsioonibioloog
  • Per Erik Ahlberg, rootsi paleontoloog
  • Gunnar Ingelman, rootsi füüsik
  • Per Delsing, rootsi füüsik
  • Martin Whitehouse, Briti päritolu Rootsi geoloog
  • Lars Samuelson, rootsi füüsik ja nanotehnoloog
  • Helene Andersson-Svahn, rootsi elektrotehnikateadlane ja nanotehnoloog
  • Anders Bárány, Rootsi füüsik
  • Martin Kylhammar, rootsi ideedeajaloolane
  • Birgitta Tullberg, rootsi ökoloog ja bioeetik
  • Jonas Kristoffer Frisén, rootsi molekulaarbioloog
  • Kerstin Johannesson, rootsi mereökoloog
  • Martin Jakobsson, rootsi okeanograaf
  • Anna-Karin Tornberg, rootsi matemaatik
  • Krister Holmberg, rootsi keemiatehnoloog
  • Johan Celsing, rootsi arhitekt
  • Stanislav Barabaš Stanislav Barabash, vene ja Rootsi kosmosefüüsik
  • Anders Malmberg, rootsi kultuurigeograaf
  • Nina Burton, rootsi luuletaja ja esseist
  • Claes Gustafsson, rootsi keemik
  • Juleen R. Zierath, USA päritolu Rootsi füsioloog
  • Kerstin Lindblad-Toh, rootsi geneetik
  • Mats Persson, rootsi majandusteadlane
  • Svante Björck, rootsi geoloog
  • Barbara Wohlfarth, rootsi kvaternaarigeoloog
  • Ulf Danielsson, rootsi füüsik ja kosmoloog
  • Göran K. Hansson, rootsi arstiteadlane
  • Anders Tunlid, rootsi mikroobiökoloog
  • Sven Lidin, rootsi keemik
  • Gert Brodin, rootsi füüsik
  • Leif Andersson, rootsi geokeemik ja okeanograaf
  • Jakob Svensson, rootsi majandusteadlane
  • Georgia Destouni, Kreeka päritolu Rootsi hüdroloog
  • Patrik Ernfors, rootsi neuro- ja molekulaarbioloog
                                     

11.2. Akadeemia liikmeid 21. sajandi algusest Välisliikmeid

  • Maria Stromme, norra füüsik ja nanotehnoloog
  • Paula Eerola, soome osakestefüüsik
  • Carl Gustav Gahmberg, Soome biokeemik
  • Simon Donaldson, Briti matemaatik
  • Jon Magne Leinaas, norra kvantfüüsik
  • Michael C. Thorndyke, Briti merebioloog
  • John Broome, Briti filosoof ja majandusteadlane
  • Peter Lawrence, Briti arengubioloog
  • Andre Gingrich, Austria etnoloog ja antropoloog
  • John Meurig Thomas, Briti keemik
  • Pierre Deligne, Belgia matemaatik
  • Eigil Friis-Christensen, taani kosmosefüüsik
  • Olga Botner, Taani-Rootsi füüsik
  • William Fulton, ameerika matemaatik
  • Ole Kiehn, taani neurofüsioloog
  • Thomas DaCosta Kaufmann, ameerika kunsti- ja arhitektuuriajaloolane
  • Anne LHuillier, prantsuse-Rootsi füüsik
  • Wolfgang Wahlster, saksa tehisintellektiuurija ja lingvistikateadlane
  • Jeffrey M. Friedman, ameerika molekulaargeneetik
  • Andrea Rinaldo, itaalia hüdrogeoloog
  • Graham C. Goodwin, Austraalia elektrotehnikateadlane
  • Rita R. Colwell, ameerika mikrobioloog
  • Stephen R. Carpenter, ameerika järveökoloog
  • Paolo Galluzzi, itaalia teadusajaloolane
  • Helga Nowotny, Austria sotsioloog
  • Aleksander Nikolajevitš Skrinski, vene füüsik
  • László Lovász, ungari ja USA matemaatik, Kyōto auhinna laureaat
  • James Barber, Briti biokeemik
  • Risto Näätänen, soome psühholoog ja neuroteadlane, Tartu Ülikooli audoktor
  • Henrik Meinander, soomerootsi päritolu Soome ajaloolane, raamatu "Soome ajalugu" autor
  • Pekka Pyykkö, soome keemik
  • Roger-Maurice Bonnet, prantsuse astrofüüsik
  • Idun Reiten, norra matemaatik
  • Lene Vestergaard Hau, Taani ja USA füüsik
  • Bruce R. Levin, ameerika populatsiooni- j a evolutsioonibioloog
  • Alwyn Jones, Briti biofüüsik
  • Ahmed Zewail, Egiptuse-USA keemik, Nobeli auhinna laureaat
  • Mee-mann Chang, hiina paleontoloog
  • Terry V. Callaghan, Briti ökoloog
  • Jean Bourgain, Belgia matemaatik, Fieldsi medali, Shaw’ auhinna ja Crafoordi auhinna laureaat
  • Oded Schramm, Iisraeli ja USA matemaatik
  • Fred H. Gage, ameerika geneetik
  • Ursula Keller, Šveitsi füüsik
  • Donald E. Canfield, ameerika biokeemik ja mikroobiökoloog
  • Nobuhide Kasagi, jaapani mehaanikateadalne
  • Catherine Césarsky, prantsuse astrofüüsik
  • Ilkka Hanski, soome ökoloog ja zooloog
  • Peter Crane, Briti botaanik ja paleontoloog
  • Peter Wilcox Jones, ameerika matemaatik
  • Veerabhadran Ramanathan, India päritolu USA atmosfääriteadlane
  • Eric S. Lander, ameerika matemaatik ja bioloog
  • Stanislav Smirnov, vene matemaatik
  • Kari Alitalo, soome arstiteadlane
  • Jeremy J. Burdon, Austraalia evolutsioonibioloog
  • Tuula T. Teeri, Soome molekulaargeneetik
  • James E. Darnell, ameerika rakubioloog